Özgeçmişi

Ömer Çenesiz 1962 yılında Çorum’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Turhal’da, lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1981–1982 yılları arasında İngiltere’de The Alberi School of English okulunda eğitim aldı. 1984 yılında vatani görevini tamamlayarak, İstanbul'da rulman adaptörü imalatı ve rulman ticareti yaptı. 1985 yılında Güler Hanım ile evlendi. 1986 yılında, 1965’den beri Turhal’da aile şirketi olan, kiremit tuğla işletmelerinde profesyonel iş hayatına başladı. Halen tuğla – kiremit ve doğal taş ürünleri işleyen aile şirketlerinde yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır.

     Çenesiz 2005 yılında yapılan Turhal Ticaret ve Sanayi Odası organ seçimleri ile Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. 2009 ve 2013 yıllarında yapılan organ seçimleri neticesinde oda üyelerinin teveccühü ile yönetim kurulu başkanlığı görevine seçilerek üç dönemdir görevini sürdürmektedir.

     Ömer Çenesiz 2005 yılında seçildiği Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra, Turhal Ticaret ve Sanayi Odası TOBB Genel Kurul Delegeliği, TOBB İnşaat ve Taahhüt Hizmetleri Kurulu Üyeliği, TOBB Toprak Sanayi Meclis Üyeliği, Turhal Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Türkiye Kiremit-Tuğla Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği(TUKDER) gibi sivil toplum kuruluşu ve tüzel kişiliklerde çeşitli görevler almıştır. Çeşitli platformlarda gerek kurumsal olarak, gerekse kişisel olarak sıfatlar kazanan Ömer Çenesiz birçok alanda çeşitli ödüllere de layık görülmüştür.

Evli ve 3 (üç) çocuk babası olan Ömer Çenesiz İngilizce bilmektedir.