İkinci El Araç Alım Satım Yeterlilik Belge Sınavı Yapıldı...
15 Ağustos 2020, 12:11

TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM) A.Ş. ile odamız arasında yapılan protokol kapsamında ikinci el araç alım-satımı yapan firma sahipleri için mesleki yeterlilik sınavı düzenlendi.

            “Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Sorumlusu Seviye 5” kategorisinde gerçekleşen sınav da adaylar, motorlu kara taşıtı satın alma işlemleri, satın alınan araçları satışa hazırlama ve satış işlemlerini içeren uygulamalı ve yazılı sınav da ter döktü.

            Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı alım-satımı yapan kişiler, satış müdürleri ve satış personeli için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilirken, hali hazırda ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapanlar veya bu sektöre yeni girecek girişimciler için de sınavlar yapılmaya devam ediyor. Odamız Genel Sekreteri Alper Saygılı, “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 sınavları, TOBB MEYBEM tarafından yapılmakta olup, yazılı ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Teorik sınavlar odamızın toplantı salonunda, uygulamalı sınavlar ise alanı uygun olan TOBB MEYBEM tarafından onay verilmiş olan odamız üyesi firmamız bünyesinde yapılmaktadır.

            Her iki sınavdan da başarılı olan adaylar, 'MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi' almaya hak kazanacaklardır. Firmalarımızın almış olduğu Yetki belgeleri ve mesleki yeterlilik belgeleri de 5 yılda bir yenilenecektir.   Özellikle altını çizmekte fayda gördüğümüz diğer bir husus, İl Ticaret Müdürlükleri mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere Yetki Belgesi vermeyecekler, Noterler ise, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin alım-satım işlemlerini kabul etmeyecektir. Bu hususta firmalarımızın bilgi edinmelerini ve konunun hassasiyetine özen göstermelerini istiyoruz” dedi.