“6 Ay 6 Bin Kilometre” ve “Liste Fiyatı” Kısıtlamalarına İlişkin Düzenlemelerin Süresi Uzatıldı
07 Aralık 2023, 17:04

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, "pazarlama ve satış kısıtlaması" ile "ilan kısıtlamasına" ilişkin düzenlemeler, 1 Ocak 2024'ten itibaren 6 ay süreyle yeniden uzatıldı.

Konuya ilişkin olarak Ticaret Bakanlığından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada:  

“Otomotiv sektöründe geçen aylarda ortaya çıkan spekülatif fiyat artışları ve stokçuluk faaliyetlerine karşı gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Ticaret Bakanlığı olarak çalışmalarımız titizlikle yürütülmektedir.

Bu kapsamda, Bakanlık olarak otomoyiv piyasasında yaşanan fahiş fiyat artışlarının, stokçuluk faaliyetlerinin ve haksız ticari kazançların engellenmesi ile tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amacıyla 16 Ağustos 2022 ve 6 Temmuz 2023 tarihlerinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklikler yapılarak “pazarlama ve satış kısıtlaması” ile “ilan kısıtlaması”na ilişkin düzenlemeler yapılmıştı.

Söz konusu düzenlemelerin uygulanmasını otomotiv piyasasında arz ve talebin dengelenmesine ve tüketicilerimiz lehine olumlu etkileri gözlemlendiğinden anılan düzenlemelerin uygulama sürelerinin uzatılmasında fayda olduğu değerlendirilmiştir. Bu sebeple, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikle  “pazarlama ve satış kısıtlaması” ile “ilan kısıtlaması”na ilişkin düzenlemelerin 6 ay süreyle 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yeniden uzatılmasına karar verilmiştir.

Bununla birlikte, Ticaret Bakanlığı olarak 1 Temmuz 2024 tarihine kadar uzatılan 6 ay 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına aykırılık teşkil eden ticari faaliyet kapsamındaki satışların noterlikler nezdinde engellenmesi uygulamasının da devam etmesine karar verilmiştir. Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesiyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin yanı sıra, bir takvim yılı içinde yetki belgesiz üç ve üzerinde ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan tüm gerçek veya tüzel kişilerin “6 ay 6 bin kilometre düzenlemesi”ne aykırı satışları noterlikler nezdinde engellenecektir.

Gerçekleştirilen düzenlemeyle ayrıca, ikinci el motorlu kara taşıtlarının, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan “ilan yoluyla pazarlaması” 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yapılamayacaktır. Düzenlemeyle, Ticaret Bakanlığının bu tarihi altı aya kadar uzatmaya yetkisi bulunmaktadır” denildi.

İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK İÇİN TIKLAYINIZ