Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer ÇENESİZ, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti ile bir kutlama mesajı yayımladı.
18 Eylül 2020, 16:44

Yönetim Kurulu Başkanımız Ömer Çenesiz, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 101. Yılı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

           Çenesiz mesajında şu ifadelere yer verdi:

            “Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya ayak basarak Milli Mücadeleyi başlattıkları tarihi günün 101. Yıldönümü’nü milletçe idrak ediyoruz.

            Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesi, Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek vatan sathına yayılmış, Misak-ı Milli’nin ilanıyla girilen yol, Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla yeni bir safhaya ulaşmıştır.

            19 Mayıs, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme boyun eğmeyen milletimizin var oluş mücadelesinin ilk adımıdır. Düşmanın İzmir’de denize dökülmesiyle sonuçlanan büyük zaferin ardından aynı inançla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin binlerce yıllık tarihindeki son devletidir. Cumhuriyetimiz, millet egemenliğine dayalı olarak inşa edilmiş ve kendisine hedef olarak muasır medeniyet seviyesinin üstüne ulaşmayı belirlemiştir.

                        Sevgili Gençler;

                        19 Mayıs 1919 tarihinin Atatürk tarafından Gençliğe armağan edilmesi büyük anlamlar taşımaktadır. Tarih boyunca toplumları ayakta tutan en büyük güç gençlik olmuştur. Hangi ülke genç kuşakların yetişmesine büyük önem vermişse daima ileriye gitmiş ve kalkınmıştır. Bu nedenle; gençlerimizi kendine güvenen, donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, demokrasiye inanan, girişimci, çalışkan ve üretken insanlar olarak yetiştirmek en önemli görevimizdir. İçinde bulunduğumuz yüzyılın güçlü ve saygın Türkiye’si siz değerli gençlerimizin omuzlarında yükselecektir.

         Dünyayı anlamak için, gelişmeleri doğru yorumlayabilmek için daha çok okumalı, araştırmalı, sahip olduğunuz bilgiyi sürekli güncellemeli, yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Teknolojik yenliklere ve değişimlere açık olmalısınız. Sizleri, değişimin anahtarı, gelişmenin itici gücü olarak görüyoruz. Şunu hiçbir zaman unutmamalısınız ki; her alanda gelişmiş, istikrar içinde büyüyen, güçlü, demokratik ve müreffeh Türkiye’nin mimarları sizler olacaksınız.

                        Değerli Hemşerilerim, Sevgili Gençler;

         Hepinizin bildiği gibi bütün dünya ile beraber ülkemizi de olumsuz olarak etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle bu sene üzülerek Milli Mücadelemizin başlangıcının 101'inci yıl dönümünü birlikte yan yana coşku içerisinde kutlayamıyor olabiliriz, ancak İstiklal Savaşı’ndaki mücadele ruhumuzu ve kararlılığımızı her daim canlı tutarak bu sıkıntılı süreci de birlik ve beraberlik içerisinde aşacağımızdan yana hiç bir şüphem yoktur.

                        Bu duygu ve düşüncelerle; milletimizin,  özellikle de sevgili gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi, vefat eden gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle yad ediyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum" dedi.